Jak si založit akvárium

Máte útulně zařízený domov, ale máte pocit, že vám tam něco chybí? Něco, co oživí místnost a upoutá pozornost každé návštěvy která k vám přijde? Zkuste doplnit interiér akváriem. Akvárium změní působení prostoru v celé místnosti. Jak si takové akvárium založit?

Jaké jsou typy akvárií

Založení akvária nemusí být nic složitého. Nemusíte být ani znalci ryb, abyste si mohli akvárium pořídit. Vše záleží na velikosti, jaké akvárium si chcete pořídit. U akvárií malých rozměrů zakoupíte veškeré potřebné věci najednou v již předpřipraveném balíčku. Naleznete v něm akvárium uvedených rozměrů, kryt s osvětlením, automaticky regulované vytápění, filtr, akvarijní pozadí, teploměr a síťku na rybky. Podle návodu vše dáte dohromady, doplníte kamínky, rostliny, vodu a necháte nějaký čas „odstát“, aby voda získala správné živiny pro pobyt rybiček. Takovéto akvárium pak můžete umístit na polici, nebo skříňku ve vašem domově.

U Větších akvárií už je lepší, pokud navštívíte specializovaný obchod s akvaristikou. Poradí vám jaké ryby a jaké vybavení pořídit pro akvárium vašich představ. Lišit se může akvárium do temnějších prostor jako jsou chodby a do prosvětlených, jako obývací pokoj. Stejně tak je třeba přizpůsobit akvárium podle druhu ryb. Dozvíte se jak často akvárium čistit a jak o něj pečovat.

Potřebné vybavení

K akváriu a jeho provozu budete potřebovat další akvarijní potřeby. Pokud si koupíte Akvárium ve zmíněném setu, vše základní vybavení budete mít k dispozici. Hlavní je tedy již zmiňované:

Další vybavení akvária je již pro rybičky, aby se cítili co nejvíce jak v přirozeném prostředí.

  • vodní rostliny
  • říční písek
  • kamínky
  • dřevěné dekorace
  • zadní tapeta s přírodním motivem

Veškeré vybavení seženete v akvaristických obchodech.

Provoz a údržba akvárií

Provoz akvária vyžaduje i nějakou pravidelnou údržbu. Ne jen že se musíte starat a pravidelně krmit rybičky, ale také pečovat o prostředí, v kterém žijí. U menších akvárií je dobré vodu částečně obměňovat cca 1x za 14 dní. U větších klidně jednou za měsíc. Vše záleží na druhu a počtu ryb, které máte v akváriu. Dále je třeba odebírat zbytky odumřelých rostlin, očištění a propláchnutí filtru, příp. očistit stěny akvária.