onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Znáte trendy české kuchyně?

Od komunistického umakartu a domácí tvořivosti, přes zdobnost a okázalost let devadesátých, jednoduchost a strohost současnosti, zpět k chalupám a venkovu. Tak by se jedním souvětím daly shrnout trendy v českém kuchyňském designu.
Dnešní česká kuchyně již dávno neplní pouze funkci „přípravny jídla“, ale stala se společenskou místností, která často organicky přechází v obývací místnost opticky oddělenou jídelním pultem.

„Je to svým způsobem návrat k prvorepublikovému vnímání domácnosti, kdy kuchyně s jídelnou a často i pohovkou byla hlavní obývací místností. Později se spolu s přesídlováním obyvatel z vesnic do měst, často do panelových bytů komunistické éry, kuchyně v mnohých případech změnily na čistě praktické přípravny a jídelny. Hlavní dění v domácnosti obstarala televize v obývacích pokojích,“ komentuje hlavní proměnu českých kuchyní Jarmila Hečlová z Nadop.

Návrat k venkovským zvyklostem a éře babiček dnešních lidí v produktivním věku, kteří zařizují své stálé bydlení, potvrzuje i rostoucí zájem o rustikální design a masiv. Z produkce Nadop jde například o model FONTANA, který využívá i takové prvky jako roštová dvířka a vitráže.

Nejpopulárnější kuchyně současnosti?

V kuchyni nadále vítězí její funkčnost, snadná údržba a praktické dispozice. Ozdobná madla, dominantní v devadesátých letech, nahradily zadlabané, zafrézované a průběžné úchytky a další varianty bezúchytkového otvírání.

Praktická řešení pro vnitřní řešení skříněk a úložných prostor kuchyně spolu s materiály a barvami pro povrchovou úpravu prošla asi nejvýraznějším vývojem. U spodních skříněk dominují spíše kontejnery a zásuvky, zatímco u horních skříněk jsou to klopny, dvouklopny, případně horní skříňky úplně chybí a jsou nahrazeny policemi.

„Moderní vnitřní uspořádání kuchyní a kování přitom volí i zákazníci, kteří se zamilovali do výše zmíněného rustikálního vzhledu,“ říká Jarmila Hečlová z Nadop. „Již přes deset let dominují jednoduché a funkční kuchyně s moderní povrchovou úpravou jako jsou laky nebo metalické nástřiky, na kterých nezůstávají otisky prstů. Ještě několik let tomu tak bezpochyby bude,“ dodává.

Stávající preference zájemců o novou kuchyni potvrzují také nejprodávanější modely od Nadop, kuchyňská sestava VALENCIE a IMAGE.

Kuchyňská sestava VALENCIE s bezúchytkovým řešením dvířek reprezentuje preference zákazníků, kteří hledají moderní a funkční designovou kuchyni. Ideálně se hodí pro uspořádání kuchyně spojené s jídelnou a obývacím pokojem.
Dalším žádaným modelem s dvířky z lesklého lamina, které evokuje luxusní lakovanou linku je kuchyně IMAGE. Moderní chladný design zákazníci často narušují volbou barevných dezénů nebo imitací dřevin.

O Nadop

Nadop je ryze českou rodinnou firmou již od roku 1990. Společnost vyrábí kompletní sortiment nábytku pro domácnosti, interiéry a investiční celky, který splňuje náročné požadavky na funkčnost, kvalitu a design. Výroba společnosti se nachází v Ořechově u Brna, odkud je nábytek distribuován na český a také zahraniční trh. Showroom společnosti naleznete v pražské rezidenci River Diamond na Rohanském nábřeží 7/657.