onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Světlovod příjemně osvětlí váš domov a ušetří peníze

Když se řekne střešní okno, každý si představí klasickou vyklápěcí tabuli. Existují však i jiné speciální typy oken, které by neměli uniknout vaší pozornosti – například světlovod.

V podstatě jen velká trubka

Nevíte, co to je? Inu jde v podstatě o rouru, která vede skrz střechu až do nižších pater budovy. I podle názvu je to asi zřejmé, světlovod přivádí do místností bez oken denní světlo – podobně jako střešní okna, jen v případě světlovodu třeba o jedno patro níže. Příkladem mohou být koupelny, chodby či šatny. Za ideálních podmínek jeden světlovod dostatečně osvětlí místnost 9 m2.

A jak to funguje? Jeden konec světlovodu je umístěn na střechu, kde je přikryt kopulí, která zachycuje co nejvíc světla. Vnitřek světlovodu je potažen vysoce reflexivním materiálem, který odráží světlo dovnitř. Druhý konec je pak na stropě uprostřed místnosti, kterou chcete osvětlit. Tento konec je ještě navíc opatřen difuzérem, tedy „rozprašovačem“ světla, aby byla osvícena celá místnost.

Ušetří až 80 % nákladů na osvětlení

svetlovod

Kromě období vysloveně špatných venkovních podmínek světlovod šetří elektrickou energii, která by jinak musela být použitá na osvětlení prostor. Dokáže tak ušetřit až 80 % nákladu na osvětlení místností – v noci samozřejmě nefunguje. I tak se ale jedná vesměs o dobrou investici. Především kvůli tomu, že denní světlo je pro lidi příjemnější a vhodnější.

Kvalitní světlovody používají vrchní kopuli z křišťálového skla. Sklo je odolné vůči nečistotám, samo při dešti očistí a jen tak ho něco nerozbije. Navíc mohou být doplněny i vedlejší trubkou pro ventilaci místnosti. Samotný světlovod však musí být vzduchotěsný, aby do něj nemohla proniknout voda a sklo se zamlžit. Světlovod nemusí být ani pouhá „díra“ do stropu. Designér Ross Lovegrove (Sony Walkman, Audi TT, počítače Apple) navrhnul pro střešní okna Velux speciální světlovod, který může kromě přivedeného světla i vhodně doplnit vzhled vašeho interiéru.

Pokud vás světlovody zaujaly, můžete si zde spočítat, jaký byste potřebovali na osvětlení vámi zvolené místnosti. Finální verdikt je však lepší nechat na odborníkovi. A cena? Překvapivě nic závratného – asi jako jedno kvalitní střešní okno.