onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Připravte si balkón na léto

Po dlouhé zimě jsme se konečně dočkali krásných slunečných dní. Krom toho, že trávíme volný čas venku, majitelé balkónů nebo teras začínají oprašovat židle a stolečky a užívají si příjemného posezení. Jak si takový balkón připravit, abychom se zde cítili příjemně?

Dekorace

V první řadě je třeba po zimě balkón pořádně uklidit. Na klasický balkón se přes zimu usadilo spousty nečistot. Vyplatí se dát si práci s pořádným vydrhnutím dlažby a otření zašlého zábradlí. Pokud máte toto za sebou, je na čase balkón pěkně vyzdobit. U balkónů, které mají zábradlí v podobě průhledných mřížek bývá oblíbené toto zábradlí obložit rákosovým plotem. V hobbymarketech ho seženete v různých velikostech i barevných provedeních. Balkón to velmi zpříjemní a navíc se budete cítit více v přírodě.

Další výzdobou bývají květiny. Opět můžete sazenice zakoupit v hobbymarketu, nebo ještě lépe v zahradnictví. S výběrem je třeba být obezřetný. Ne všechny květiny se na váš balkón můžou hodit. Můžete ho mít buď příliš ve stínu nebo naopak příliš na slunci. Na webu www.balkonovekvetiny.cz/ naleznete mnoho informací jak na květiny na balkóně.

Vybavení

Máte-li uklizeno, zasazeno a vydekorováno, můžete se pustit do nákupu vybavení na balkón. Dávno tomu jsou doby, kdy balkón sloužil jako odkladiště nepotřebných věcí. Lidé chtějí mít krásný balkón, kde budou trávit příjemné chvíle. Pro navození ještě příjemnější atmosféry můžete koupit na podlahu zahradní koberec. Prodávají se různé druhy a navodí vám to pocit travnaté plochy. První co byste si měli pořídit jsou židličky a stolek. Zde záleží na velikosti balkónu.

Na menší je doporučováno koupit čalouněné skládací židličky, které jsou skladné a zároveň pohodlné. Stoleček může šikovný kutil vyrobit opět skládací. Snadno se přichytí na zábradlí a při nepoužívání se sklopí a nepřekáží. Na větší balkóny nebo terasy už můžete pořizovat klasický zahradní nábytek např. z Ratanu. Nezapomeňte ani na slunečník, který vás v horkých letních dnech ochrání před přímým sluncem. Kdo by si chtěl umístit na balkón nebo terasu menší bazének na osvěžení, by si to měl rozmyslet. Balkóny mají určitou nosnost a nadměrné zatížení by nemuselo prospět statice. Navíc vypouštění vody na takovém balkónu není moc možné.

Zábava

Pokud máte vše nachystané, je nejvyšší čas na zábavu. Na balkón si můžete bezproblému pořídit nějaký malý elektrický nebo plynový gril, který neobtěžuje kouřem z uhlíků a grilovat, nebo si udělat romantickou večeři ve dvou při západu slunce. Fantazii se meze nekladou. Pokud ale bydlíte v bytovém domě s více nájemníky, nezapomeňte na domovní řád a noční klid.