onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Nová domácnost – sada nářadí nebo jednotlivé kusy?

V každé domácnosti by nemělo chybět aspoň základní nářadí – kladivo, několik šroubováků, kleště. Jenže je lepší koupit jednu velkou sadu, kde je vše nebo postupně vybrat jen to, co zrovna potřebujete?

Kvalitní sada vyjde na několik tisíc

První věci, které si u nákupu sady ručního nářadí asi všimnete, je cena. Sestava kvalitního nářadí, která obsahuje kladivo, šroubováky, klíče, kleště, gola sadu, metr a další, vyjde na několik tisíc korun. Na druhou stranu tím získáte skoro vše, co byste doma mohli kdy potřebovat – pokud se nepustíte třeba do opravy vodovodního potrubí. Není ani dobré se snažit za každou cenu ušetřit a koupit to nejlevnější zboží v supermarketu. Sice krátkodobě ušetříte, ale takové nářadí se vám může rozpadnout při práci pod rukama.

Někteří tradiční výrobci kvalitního nářadí bohužel neprodávají sady „na všechno“, ale často pouze sady kleští, šroubováků nebo velké gola sady. Takové nářadí je sice výborné, ale běžný smrtelník z nich většinu věcí nepoužije a nevyplatí se mu. Jejich nářadí je tedy výhodnější kupovat jednotlivě, podle potřeby a skládat třeba do vlastního kufru na nářadí.

V nouzi je lepší koupit jednotlivé kusy

Nákup kusů, které v tu chvíli opravdu potřebujete, je určitě levnější, ale i to se může rychle změnit. Jakmile totiž pořídíte víc kusů než jen jedno kladivo, kleště a šroubovák, začne se cena u kvalitního nářadí opět šplhat do tisíců. Pokud postupně koupíte stejně to samé, co bylo obsaženo v boxu na nářadí, celková cena bude nejspíše ještě vyšší. Navíc běhat pokaždé, když si přivezete domů nové vybavení, do obchodu pro další potřebný kus nářadí, abyste ho mohli sestavit, není zrovna příhodné.

Sady se vyplatí spíše laikům

Obecně se dá říci, že pro kutily, kteří vědí, co potřebují, je vhodnější kupovat nářadí kusově. Dokážou přemýšlet do budoucna, tuší, co se jim bude hodit a s výběrem nářadí si více vyhrají – přece jen je pro ně kutilství koníček. Člověk, který však potřebuje mít doma to nejnutnější, udělá spíše lépe, pokud zainvestuje do dobře vybavené, kvalitní sady, která může obsahovat i třeba metr, vodováhu nebo základní instalatérské potřeby.

V případě, že vás nenadchla představa kupování sady za několik tisíc, můžete koupit jednu menší, kde bude jen to nejnutnější a pak postupně doplňovat to, co budete potřebovat. Jak už bylo uvedeno výše, nikdy však nekupujete nářadí na tržnicích nebo supermarketech – na kvalitě to opravdu poznáte.